21 maja 2019, Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
» Szkoła istnieje od 1991 roku. Organ prowadzący: » Stowarzyszenie Sztuka Edukacja Promocja

Sesja naukowa "O poezji współczesnej"

18 grudnia w ramach obowiązkowych zajęć szkolnych zorganizowaliśmy sesję naukową poświęconą poezji współczesnej. Wykład wprowadzający wygłosił Rafał Wawrzyńczyk.
John Ashbery, Tomas Tranströmer, Miron Białoszewski i Marcin Świetlicki uciekają z polskiego, ale wracają na plastykę! Każdy umie powiedzieć, dlaczego woli jeden obraz od drugiego albo jedną muzykę od drugiej; prawie nikt nie umie grymasić, jeśli idzie o poezję. Tymczasem większość rzeczy leży w niej na powierzchni - można ich dotknąć, sprawdzić jak działają, zobaczyć, jak są namalowane. Porozmawiajmy o wierszach bez wchodzenia do środka.


Od godz. 12.00 pracowaliśmy w grupach tematycznych, a ok. godz. 14.00 spotkaliśmy się na podsumowaniu wyników pracy każdej z grup.

Grupa Ewy Kretkowskiej analizowała wybrane wiersze Sylvii Plath, Emily Dickinson i Elizabeth Bishop.Grupa Agnieszki Mysiak zaprezentowała utwory, które powstały na warsztatach kreatywnego pisania.


Grupa Artura Rodziewicza zajmowała się rozważaniami dotyczącymi estetyki wiersza.


Uczniowie z grupy Rafała Wawrzyńczyka analizowali i zilustrowali wiersz Marcina Świetlickiego. 

Grupa teatralna prowadzona przez Włodzimierz Taboryskiego poddała analizie czasowo-przestrzennej wiersze: Bohdana Drozdowskiego Pokaz gimnastyczny, Wisławy Szymborskiej Lekcja, Kornela Filipowicza Rytm, Mirona Białoszewskiego Niedopisanie, Taniec na błędach ubezdźwięcznionych, Włodzimierza Szymańskiego Zaproście mnie do stołu. Na zakończenie wszystkich połączyła kolęda Cicha noc.


Od godz. 15.00 przygotowywaliśmy się do szkolnej Wigilii >>>.