21 maja 2019, Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
» Szkoła istnieje od 1991 roku. Organ prowadzący: » Stowarzyszenie Sztuka Edukacja Promocja

Klasy 1-2 były na wycieczce naukowej w Budapeszcie

W dniach 15-21maja 2016 r. odbyła się wycieczka naukowa klas 1 i 2 do Budapesztu.

16 maja

Do stolicy Węgier dojechaliśmy wczesnym rankiem. Po szybkim śniadaniu w okolicach dworca Keleti udaliśmy się do hostelu. Pierwszym punktem programu było Wzgórze Gellerta, z którego roztacza się najpiękniejszy widok na Budę i Peszt.

Po czasie wolnym na słynnej ulicy Vaci, udaliśmy się pod pomnik Józefa Bema.

17 maja

Tego dnia zwiedzaliśmy Budę – zamek, kościół Macieja i Galerię Narodową, w której była wystawa twórczości Pabla Picassa.
Po przerwie obiadowej udaliśmy się najstarszą linią metra na Plac Bohaterów. Spacerując po pobliskim parku, oglądaliśmy repliki budowli z różnych epok, które powstały z okazji 1000-lecia państwa węgierskiego.

18 maja

Zwiedzanie zaczęliśmy od dzielnicy żydowskiej. Zobaczyliśmy wnętrze Wielkiej Synagogi oraz Synagogi Rumbach, projektu Otto Wagnera.
Następnie udaliśmy się do katedry św. Stefana oraz pod Parlament. W podziemiach placu przed budynkiem zwiedziliśmy wystawę dotyczącą powstania węgierskiego 1956 roku. Ostatnim miejscem był dworzec zachodni zaprojektowany przez Gustawa Eiffla.

19 maja

Tego dnia pojechaliśmy do Parku Mementu, w którym eksponowane są węgierskie pomniki socrealistyczne. Po powrocie do śródmieścia, zwiedziliśmy Muzeum Terroru oraz Muzeum Sztuki Użytkowej. Późnym popołudniem w trakcie rejsu Dunajem mogliśmy podziwiać panoramę dwóch stron miasta. Pożegnalną kolację zjedliśmy w tajskiej (sic!) restauracji – było pysznie!

20 maja

Ostatni dzień w Budapeszcie poświęciliśmy sztuce współczesnej. Zobaczyliśmy aż trzy wystawy w słynnym Ludwig Museum.
W czasie wolnym większość z nas robiła ostatnie zakupy w największej Hali Targowej miasta. Do Warszawy przyjechaliśmy z samego rana następnego dnia.

Pomysłodawcami wycieczki do Budapesztu byli uczniowie, którzy pełnili rolę przewodników podczas wyjazdu. Program merytoryczny opracowały Anna Wigura oraz Beata Ferreras, która wspólnie z Agnieszką Mysiak sprawowała opiekę wychowawczą. Kierownikiem wycieczki był dyrektor Włodzimierz Taboryski.
Więcej zdjęć na FB >>>