22 maja 2019, Imieniny: Julia, Wiesława, Helena
» Szkoła istnieje od 1991 roku. Organ prowadzący: » Stowarzyszenie Sztuka Edukacja Promocja

Warsztaty filmowe Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym

 Warsztaty filmowe „Dwa brzegi”

Kazimierz Dolny nad Wisłą i Janowiec, 27 lipca – 5 sierpnia 2013 roku
Warsztaty wpisują się w realizowany od 1991 roku program edukacji artystycznej. Istotą programu Warsztatów w Kazimierzu Dolnym (od 1995 r.) jest to, że uczestnicy (nie tylko uczniowie naszego humanistycznego liceum) realizują swoje artystyczne pasje lub po prostu bawią się w plastyków, fotografików, teatralnych czy filmowych aktorów/operatorów/reżyserów.
Kazimierz Dolny jest miejscem magicznym – tu w każdego wrażliwego przybysza wstępuje wena twórcza, każdy staje się artystą.
 >>>Warsztaty Artystyczne 21 SLO w Kazimierzu Dolnym. 

Program.
W XVIII. Warsztatach Artystycznych braliśmy udział w najważniejszych wydarzeniach 7 Festiwalu.

Oto część naszej ekipy. Jak widać, było nas dwa razy więcej niż >>>2012 roku. W tym roku większość stanowili uczniowie gimnazjów i liceów. Byli wśród nich kandydaci do 21SLO.


Głównym naszym zadaniem była nauka filmowania i fotografowania. 
Każdego poranka po śniadaniu określaliśmy szczegółowy program dnia.

Do dyspozycji mieliśmy trzy szkolne kamery, jedną prywatną i parę aparatów fotograficznych oraz aparaty w komórkach uczestników.
Więcej niż w roku ubiegłym było zajęć warsztatowych z aparatem fotograficznym (realizacja fotoreportaży według konspektu określającego jak dokumentować wydarzenia >>>>) oraz realizacja etiud filmowych służących opanowaniu pracy z kamerą w plenerze. 

Był też warsztat teatralny.
 

oraz elementy retoryki >>> Zadanie: śledzić poprawność akcentowania i wymawiania przykładowych wyrazów przez uczestników oficjalnych spotkań. Wnioski - było całkiem dobrze.

Jedną z największych wartości programu było udzielenie przez organizatorów 7 Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, jak w roku ubiegłym, akredytacji naszym uczestnikom, która zapewniła bezpłatne wstępy na wszystkie wydarzenia. Każdy z nas dokonywał niełatwych wyborów na jaki film pójść, w jakim spotkaniu wziąć udział.
Oczywiście dokumentowaliśmy także wydarzenia 7 Festiwalu. Spotkania w Cafe Kocham Kino.27 lipca na Głównym rynku odbył się koncert  Tomasz Stańko New York Quartet „Wisława” – Koncert OtwarciaProgramowo uczestniczyliśmy we wszystkich Lekcjach kina.

 

28/07/2013 godzina: 12:00 miejsce: Małe Kino
LEKCJA KINA | Waldemar Pokromski


29/07/2013 godzina: 12:00 miejsce: Małe Kino
LEKCJA KINA | Michael Haneke. Zawód: reżyser | Michael Haneke – Porträt eines Film-Handwerkers – reż. Yves Montmayeur, 2013

30/07/2013 godzina: 12:00 miejsce: Małe Kino
LEKCJA KINA | Antonioni o Antonionim – spotkanie z reżyserem dokumentu, Carlo di Carlo.

03/08/2013 godzina: 12:00 miejsce: Małe Kino
LEKCJA KINA | Andrzej Jakimowski;

03/08/2013 godzina: 14:30 miejsce: Cafe Kocham Kino
LEKCJA KINA | Wojciech Smarzowski, reżyser m.in. filmów "Róża" i "Drogówka", których operatorem był Piotr Sobociński jr. (absolwent 21 SLO z 2002 r.). 
Ważną częścią  

1 sierpnia był dniem szczególnym.  Poświęcono go dwóm nowym filmom historycznym.

(godz. 12:15) „Współczesne kino historyczne – nowy styl języka filmowego” – debata z udziałem prof. Tadeusza Lubelskiego, prof. Tadeusza Szczepańskiego, Grażyny Torbickiej oraz publiczności. Prezentacja materiałów z planu filmu „Miasto 44” i fragmentów filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

(godz. 16:00). Odbyło się spotkanie z aktorami i producentem Michał Kwiecińskim filmu "Miasto 44". Prezentowano materiały making-of, mówiono o produkcji, efektach specjalnych. Niestety nie był obecny reżyser Jan Komasa (absolwent 21 SLO 1999). Więcej >>>>


Tu Michał Kwieciński (właściciel Akson Studio), trzyma w ręku program naszego marcowego przeglądu "Filmowcy z Grotowskiego", którego Akson Studio było patronem i sponsorem.
 >>>Filmowcy z Grotowskiego. 

Zawędrowaliśmy także do Mięćmierza, gdzie uczestniczyliśmy w wernisażach plastycznym i fotograficznym a także w koncercie piosenki cygańskiej.
Jak co roku organizatorzy realizowali cykl wydarzeń poświęconych wybitnemu aktorowi "I bóg stworzył aktorkę/aktora". W tym roku była to Stanisława Celińska  >>>> 


Były też retrospektywy twórczości wybitnych reżyserów, Janusza Morgensterna >>>> i Thomasa Vinterberga >>>>.
Wielu z nas było obecnych na wybranych filmach Janusza Morgensterna: Do widzenia, do jutra (1960), Jowita (1967), Jutro premiera (1962), Trzeba zabić tę miłość (1972), Życie raz jeszcze (1964). Na spotkaniu (29.07) o Morgensternie mówiły: Krystyna Cierniak-Morgenstern, Ewa Wiśniewska i Grażyna Torbicka.


3 sierpnia na rynku zainstalowała się ekipa TVN 24. Robili wywiady z różnymi osobistościami obecnymi w Kazimierzu. Zaproponowaliśmy spotkanie z naszą ekipą, na co się zgodzili. Przeprowadzili z nami wywiad: co tu robimy, czego się uczymy a Aleksandrowi dali do obsługi kamerę, aby rejestrował to spotkanie. 
Staraliśmy się też promować naszą szkołę. Organizatorzy umieścili w katalogu Festiwalu informację o naszym liceum oraz o Społecznym Funduszu Stypendialnym.

My zapewniliśmy rollupy i banery zaprojektowane przez Panią od matematyki, czyli Joannę Janiak.


  

Nasza fundacja ufundowała nagrodę specjalną dla najmłodszego uczestnika konkursu filmów krótkometrażowych. Jury wskazało na Annę Olech, autorkę filmu >>>> Tancerka, tegorocznej absolwentki XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Nagrodę oficjalnie wręczyliśmy Annie Olech 2 października w siedzibie 21 SLO w obecności niektórych uczestników warsztatów.

 


 4 sierpnia popłynęliśmy do Janowca.

a 5 sierpnia Pani Krystyna Sulkiewicz oprowadziła nas po Kazimierzu Dolnym.


Zawędrowaliśmy też do Wąwozu korzeniowego.


Zakwaterowani byliśmy w bazie 7 Festiwalu, czyli w Internacie Zespołu Szkół Zawodowych. Żywiliśmy się w Restauracji u Rzetelskich (dawna Staropolska).

Ponieważ tu było WI FI, więc na deser były komórki.


Zrealizowaliśmy dokumentację filmową i fotograficzną z dziesięciu wydarzeń festiwalowych nagrywając około 10 godzin filmów i wykonując kilkaset zdjęć.


  • Ponadto uczestnicy zrealizowali 15 fotoreportaży i pięć etiud filmowych.
  • 14 września odbędzie się wystawa fotograficzno-dokumentalna z naszego udziału w 7 Festiwalu.
  • Powstanie kilka dokumentów filmowych ze spotkań m.in. w Cafe Kocham Kino, które zamieścimy na szkolnej stronie. 

14 września na artystycznym pikniku integracyjnym zorganizowaliśmy wystawę ukazującą przebieg Warsztatów i wybrane prace fotograficzne. Wręczone tam też były zaświadczenia udziału w Warsztatach.Od Pani Grażyny Torbickiej otrzymaliśmy podziękowania za naszą aktywność. W przyszłym roku być może będziemy współorganizatorami pewnej części programu festiwalu.
Zbigniew Dobrosz, producent 7 Festiwalu, oficjalnie zaprosił nas na 8. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Do zobaczenia więc od 2 do 10 sierpnia 2014 roku w Kazimierzu Dolnym.


Projekt dofinansowany był przez Miasto Stołeczne Warszawa i Społeczny Fundusz Stypendialny. Dzięki temu uczestnicy za 10 dni Warsztatów płacili tylko po 500 zł. 
 
Włodzimierz Taboryski
Kierownik merytoryczny i organizacyjny Warsztatów