13 grudnia 2018, Imieniny: Łucja, Otylia, Eugeniusz

Klasa 2 na wycieczce naukowej w Krakowie - 16-18 X 2014

Wycieczka naukowa klasy 2 do Krakowa, 16-18 października 2014

czwartek, 16 X
Po przyjeździe do Krakowa ok. godz. 11.30, już na dworcu wysłuchaliśmy pierwszego referatu.  Julia Hamerska przedstawiła najważniejsze informacje o mieście. Następnie udaliśmy się do hostelu przy ulicy Karmelickiej.

Po obiedzie wyruszyliśmy na zwiedzanie pierwszych zabytków. Na początku byliśmy w kościele Mariackim (referat Justyny Kramarz).

Po przerwie zwiedziliśmy Galerię Malarstwa Polskiego w Sukiennicach, wysłuchaliśmy referatu Antka Zamachowskiego o Sukiennicach oraz Marka Zająca o przysiędze Tadeusza Kościuszki na krakowskim rynku. Podczas deszczu o Collegium Maius opowiedziała Ola Tomaszewska.

Następnie weszliśmy do kościoła św. Anny, o którym mówił Mateusz Pruszko. Po powrocie do hostelu zjedliśmy własnoręcznie przygotowaną kolację, a po niej został odczytany referat nieobecnej Asi Roszczyk o historii Krakowa.

piątek, 17 X
Drugiego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy na wzgórze wawelskie.

Zwiedziliśmy wystawę "Wawel zaginiony". Obejrzeliśmy pokoje królewskie, skarbiec i zbrojownię. Ostatnim punktem była katedra wawelska. Przewodniczkami po Wawelu były: Magda Chmielowska, Sonia Rybicka, Ola Lasota i Lena Jaworska.

Trochę deszczowe popołudnie spędziliśmy na krakowskim Kazimierzu (referaty Mai Dziechciarz). Zwiedziliśmy kościół Bożego Ciała oraz synagogę.

Wieczorem byliśmy na spektaklu. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego zobaczyliśmy ostatnią sztukę Sławomira Mrożka pt. „Karnawał, czyli pierwsza żona Adama”. Wcześniej wysłuchaliśmy referatu Wiktorii Aleksandrowicz.
Dopełnieniem wieczoru była kolacja w pizzerii.

sobota, 18 X
Ostatni dzień przeznaczyliśmy na oglądanie sztuki współczesnej. Najpierw udaliśmy się do krakowskiego MOCAK-u. Obejrzeliśmy kolekcję muzeum oraz wystawy czasowe (m. in. "Jestem kroplą w morzu. Sztuka ukraińskiej rewolucji").

Następnie odwiedziliśmy nowo otwarte Muzeum Tadeusza Kantora. Sylwetkę artysty przybliżyła Paulina Nabożna.

Pożegnalny obiad zjedliśmy w legendarnej Jamie Michalikowej.

Przed odjazdem do Warszawy obejrzeliśmy kościoły: św. Andrzeja oraz św.św. Piotra i Pawła (referat Oli Tomaszewskiej) oraz budynek Starego Teatru (referat Wiktorii Aleksandrowicz).

Autorką programu merytorycznego była Krystyna Kubalska-Sulkiewicz, opieka wychowawcza i zdjęcia – Ewa Kretkowska.

REFERATY:

1. Kraków – podstawowe wiadomości z geografii - Julia H.

2. Kraków – kalendarium historyczne - Joanna R.

3. Zamek na Wawelu - Magda Ch., Ola L.

4. Katedra na Wawelu - Sonia R., Lena J.

5. Teatr Słowackiego (historia budynku+ WOTiF) - Wiktoria A.

6. Teatr Stary( budynek + WOTiF) - Wiktoria A.

7. Kościół św.Andrzeja (romański) - Ola T.

8. Collegium Maius - Ola T.

9. Sukiennice - Antoni Z.

10. Kościół św. Anny (barokowy) - Mateusz P.

11. Kościół Franciszkanów (gotycki z witrażami Wyspiańskiego) - Nina T.

12. Kościół Mariacki - Justyna K.

13. Kościół Bożego Ciała (gotycki) - Maja D.

14. Kazimierz-dawna dzielnica żydowska - Maja D.

15. Kościół na Skałce (barokowy) + historia św.Stanisława - Jędrzej W.

16. Tadeusz Kantor – malarz i człowiek teatru - Paulina N.

17. Przysięga Tadeusz Kościuszki - Marek Z.

18. Autonomia galicyjska - Alan T.