28 czerwca 2022, Imieniny: Florentyna, Leon, Ireneusz
» Szkoła istnieje od 1991 roku. Organ prowadzący: » Stowarzyszenie Sztuka Edukacja Promocja

Wycieczka naukowa kl. 3 do Berlina

W dniach 25-28 października odbyła się wycieczka naukowa klasy 3 do Berlina.

25 października

Wczesnym rankiem (jeszcze o zmroku) wyjechaliśmy z Warszawy. Szczęśliwie, prawie wszyscy pamiętali o godzinie i miejscu zbiórki, a spóźnieni zdążyli dołączyć do grupy na peronie. Do Berlina dotarliśmy ok 12. Z powodu remontu torowiska kolejki miejskiej, dojazd do hostelu zajął nam sporo czasu. Jak się miało okazać, z uwagi na „Berlin w budowie”, czekało na nas jeszcze wiele komunikacyjnych niespodzianek. Po zakwaterowaniu zwiedziliśmy Muzeum Żydowskie.

26 października

Ten dzień poświęcony był Wyspie Muzeów. W planie mieliśmy zwiedzanie ekspozycji Pergamon Museum i Neues Musem, gdzie mogliśmy podziwiać sztukę starożytnego Bliskiego Wschodu oraz starożytnego Egiptu. Wielu z uczestników wycieczki, w czasie wolnym, zobaczyło pozostałe ekspozycje w Altes Museum oraz w Alte Nationalgalerie.

Po obiedzie zobaczyliśmy klasycystyczne budowle znakomitego architekta Karla Fridricha Schinkla – Neue Wache oraz gmach teatralny na Placu Żandarmerii. Przespacerowaliśmy się również słynną ulicą Unter den Linden, dochodząc do Placu Paryskiego i Bramy Brandenburskiej.

Po zwiedzaniu, grupa ochotników udała się na performance w jednym z budynków Akademii Sztuk Pięknych, pozostali udali się do słynnej pijalni czekolady.

27 października

Przedpołudnie spędziliśmy na zabudowanym nowoczesną architekturą Placu Poczdamskim oraz na Kulturformu. Zwiedziliśmy wystawę stałą w Gemaldegalerie, gdzie mogliśmy podziwiać malarstwo średniowieczne i nowożytne. Chętni zobaczyli również wystawę czasową prezentującą barokową sztukę hiszpańską.

Po przerwie obiadowej zobaczyliśmy pozostałości Muru Berlińskiego oraz Pomnik Holokaustu. Następnie udaliśmy się do Reichstagu, gdzie mogliśmy wspiąć się na szczyt szklanej kopuły, skąd roztaczał się widok na całe miasto.

Dzień zakończyliśmy zwiedzaniem wystawy sztuki współczesnej w galerii urządzonej w Hamburger Bahnhof.

28 października

Po spakowaniu i wymeldowaniu z hostelu udaliśmy się do Bauhaus Archiv. Wystawa poświęcona słynnej szkole projektowania budowli i wyposażenia wnętrz była ostatnią, którą zwiedziliśmy. Pożegnalny wspólny obiad zjedliśmy w orientalnej restauracji. Berlin opuściliśmy późnym popołudniem.

 

Przewodnikami na wycieczce byli uczniowie, opieka merytoryczna i wychowawcza - Beata Jaskłowska-Ferreras i Anna Wigura.