21 lipca 2019, Imieniny: Andrzej, Wiktor, Daniel

"Laboratorium tekstu" - szkolny projekt literacki

Działanie: uczennice i uczniowie wzięli na warsztat anegdotę Eugenia Barby i pracowali nad redakcją tekstu w wybranej stylistyce
Czas: dwa tygodnie
Pomoc nauczyciela: ograniczona do minimum
Koncepcja: Marianna Guzek /Współpraca: Ewa Kretkowska
Inspiracja: Raymond Queneau Ćwiczenia stylistyczne

„Wybór Boskiej komedii był doskonały ze względu na klasyczny repertuar opolskiego teatru i na teorie Grotowskiego. Motyw podróży pozwalał wyeksponować archetyp, a poza tym było słuszne, bym jako Włoch sięgnął po klasyka należącego do mojej kultury. Zastanawialiśmy się z Grotowskim, kto mógłby zostać scenografem; mnie odpowiadał Szajna, ale pracował już z nim przy Akropolis i lepiej było poszukać kogoś innego. Tak pojawiło się nazwisko Tadeusza Kantora. Był malarzem, od czasu do czasu wystawiał jakiś tekst Witkacego (...), ale przede wszystkim był znanym scenografem. (...) Wciągnięcie go w krąg naszych znajomych mogło być dobrym posunięciem. I tak pewnego ranka umówiłem się z Kantorem w jednej z krakowskich kawiarni. Opowiedziałem mu, że jestem włoskim stypendystą, że pracuję nad wystawieniem Boskiej komedii, przedstawiłem kilka pomysłów. Wydawał się zainteresowany, zaczął zadawać pytania, wszystko szło jak najlepiej. W pewnej chwili zapytał, gdzie zamierzam wystawić mój spektakl. "W Opolu" – odpowiedziałem. "W Teatrze Ziemi Opolskiej?" – dociekał. (...) "Nie, w Teatrze Laboratorium Grotowskiego". Kantor spiorunował mnie wzrokiem, wstał i odszedł bez słowa. Nigdy więcej go nie spotkałem."”

E. Barba, Ziemia z popiołu i diamentów. Moje terminowanie w Polsce

Podsumowanie: uczennice i uczniowie wybierali spośród sześćdziesięciu konwencji. Powstało około pięćdziesięciu tekstów, które są prezentowane na szkolnym korytarzu.
Projekt „Laboratorium tekstu” był rodzajem uczczenia dwudziestej rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego (zm. 14 I 1999).

Wybrane teksty: