28 października 2021, Imieniny: Judyty, Szymona, Tadeusza
» Szkoła istnieje od 1991 roku. Organ prowadzący: » Stowarzyszenie Sztuka Edukacja Promocja

Biologia, mgr Magdalena Flanc

_____________________________________________________________________

Zasady pracy na lekcjach i przedmiotowy system oceniania >>>

W naszym liceum biologia jest realizowana w klasie pierwszej, zgodnie z podstawą programową na poziomie podstawowym, przy jednej godzinie tygodniowo (30 godzin w roku). Podręcznik, z którego korzystamy to „Biologia na czasie” wydawnictwa Nowa Era. 

W semestrze pierwszym, w dziale „Od genu do cechy” przypominamy wiadomości i umiejętności z genetyki - budowę kwasu deoksyrybonukleinowego, mechanizmy  dziedziczenia zgodnie z prawami G. Mendla, proces przebiegu syntezy białek. Utrwalimy wiadomości o zmianach w materiale genetycznym oraz o skutkach, jakie wywołują w organizmach.

Po zapoznaniu się z podstawowymi prawami rządzącymi genetyką przejdziemy do kolejnego działu „Biotechnologia i inżynieria genetyczna”. Zapoznamy się w nim z takimi tematami, jak: podstawowe techniki inżynierii genetycznej (PCR, elektroforeza białek czy fragmentów DNA) i ich zastosowanie, GMO – czyli organizmy modyfikowane genetycznie czy klonowanie. Zajmiemy sie również bioetyką, czyli sprawami niezwykle trudnymi, które dotykają pośrednio lub bezpośrednio wielu z nas.

W semestrze drugim, w dziale „Ochrona przyrody” omówimy aspekty związane z bioróżnorodnością i jej zagrożeniem, poznamy formy i sposoby ochrony przyrody w Polsce i na świecie. Poszukamy sposobów dzięki którym, dbając o środowisko naturalne, możemy przyczynić się do polepszenia komfortu życia w miejscu naszego zamieszkania.