28 października 2021, Imieniny: Judyty, Szymona, Tadeusza
» Szkoła istnieje od 1991 roku. Organ prowadzący: » Stowarzyszenie Sztuka Edukacja Promocja

Chemia, dr Beata Dasiewicz

_______________________________________________________________
Zasady pracy na lekcjach i przedmiotowy system oceniania >>>


Drodzy Uczniowie!

Chciałabym, abyście rozpoczynając naukę chemii w liceum wyzbyli się wcześniejszych uprzedzeń, a odkryli w sobie ciekawość rzeczy nowych, ponieważ, jak mówiła Maria Skłodowska-Curie: niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć. Nauka leży u podstaw każdego postępu, który ułatwia życie ludzkie i zmniejsza cierpienie.

Chemia jako nauka rozwija się od tysięcy lat. Można ten rozwój sprowadzić do banalnego stwierdzeniem: chemia leczy, żywi i ubiera. Niektórzy mówią, że również zabija.

Trzeba jednak pamiętać, że to właśnie rozwój chemii w ciągu ostatnich stu lat zmienił oblicze naszej planety. Wystarczy przywołać dwa ważne, ale mało spektakularne odkrycia: pierwsze to opracowanie metody pozyskiwania z powietrza azotu, który służy do produkcji nawozów sztucznych. Ich zastosowanie przyczyniło się do zielonej rewolucji - kilkunastokrotnego wzrostu plonów, co umożliwia wyżywienie ludzkości. Drugie - to sposób otrzymywania ultra czystego krzemu. Mało kto wie, że twórcą metody był polski uczony - profesor Jan Czochralski. To odkrycie dało podwaliny pod rozwój przemysłu elektronicznego, dzięki niemu powstały układy scalone, komputery... Obecnie chemikom największe wyzwania stawia medycyna i farmaceutyka.


Polecane strony internetowe:

http://chemia.waw.pl/

http://www.mlyniec.gda.pl/~chemia/
http://www.woodrow.org/teachers/ci/1992/
http://web.lemoyne.edu/~giunta/
http://www.nobelprize.org/