24 maja 2022, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
» Szkoła istnieje od 1991 roku. Organ prowadzący: » Stowarzyszenie Sztuka Edukacja Promocja

Filozofia z etyką, dr Artur Rodziewicz

 _____________________________________________________________________
Zasady pracy na lekcjach i przedmiotowy system oceniania >>>

Program filozofii realizowany jest podczas trzech lat nauki. W klasie 1 (od II semestru) uczniowie zapoznają się z filozofią Greków i Rzymian (mają możliwość przeczytania w całości lub fragmentach najważniejszych dzieł filozofów starożytnych), w klasach 2 i 3 (I semestr) z podstawowymi elementami filozofii późniejszej (m.in. z poglądami: chrześcijańskich filozofów średniowiecza, Machiavellego, Hume’a, Kanta, Spinozy, Marksa, Wittgensteina, Szkoły Lwowsko-Warszawskiej, Foucalta). W klasie 3 uzupełnieniem zajęć z filozofii i rozszerzeniem zajęć z języka polskiego są obowiązkowe wykłady prowadzone w II semestrze. Uczniowie, którzy wybrali rozszerzenie z filozofii, od klasy 2 mają dodatkowe zajęcia przygotowujące do matury.

Zajęcia poszerzone są także o program etyki, co umożliwia uczniom otrzymanie dodatkowej oceny na świadectwie. 

Lekcje prowadzone są w trybie „akademickim”, tzn. za podstawę przyjmuje się analizę tekstu źródłowego i dyskusję.

Ponadto uczniowie zapoznają się z klasyczną terminologią filozoficzną w językach oryginalnych – przede wszystkim w grece klasycznej (której mogą się uczyć także na zajęciach pozalekcyjnych).
 

LEKTURY OBOWIĄZKOWE W ROKU SZKOLNYM 2020/2021:
klasa 1 >>>

klasa 2 (oddział 3-letni) >>>
klasa 2 (oddział 4-letni) >>>
klasa 3 >>>

TEMATY WYKŁADÓW W KL. 3 (II semestr) >>>


Poniżej znajdziecie Państwo

odsyłacze do cennych stron internetowych:

http://www.archive.org/search.php?query=plato%20AND%20mediatype%3Atexts – porządna biblioteka z tekstami do pobrania (w różnych formatach) – m.in. tłumaczenia i wydania tekstów greckich.

http://bmcr.brynmawr.edu/ - m.in. fachowe recenzje aktualnych publikacji z zakresu filozofii i historii starożytnej i średniowiecznej. Można podać swój adres i codziennie otrzymywać kilka recenzji po angielsku, francusku i niemiecku (dobre do ćwiczenia języka i bycia au courant). 

http://rackham.artsycraftsy.com/

http://gerdesdesign.com/fairies.htm - ilustracje jednego z lepszych brytyjskich rysowników

http://dore.artpassions.net/ - ilustracje G. Doré’a m.in. do Boskiej Komedii  

http://www.ashesandsnow.org/ - ładne zdjęcia z domieszką tandeciarskiego buddyzmu

http://www.youtube.com/watch?v=Y2KkGFuRLew

http://www.youtube.com/watch?v=WcR7U2tuNoY – coś dla pobudzenia wyobraźni

http://www.youtube.com/watch?v=vqkawrslzJA&feature=fvst

informacje na temat Olimpiady Filozoficznej
tematy prac pisemnych etapu szkolnego >>>Liceum, Warszawa, Ogólnokształcące, Społeczne, Grotowski, humanistyczne, filozofia, retoryka, historia sztuki, plastyka, liceum humanistyczne, liceum humanistyczne w warszawie, liceum humanistyczne warszawa, humanistyczne liceum, liceum dla humanistów, filozofia w szkole, filozofia w liceum, liceum prywatne, liceum społeczne, retoryka w szkole, szkoła aktorska, edukacja filmowa, rekrutacja do liceum, rekrutacja 2013, gorotowski, wojtek rotowski, kukulska, natalia przybysz, paprocki, filip kurzewski, jan wieciński, kaczorowska, pietrucha, sobociński, komasa, starzecki, janczak, taboryski, 21slo, liceum grotowskiego, szwed, Andrzej szajewski, anna molska, karpińska, akson studio, dwa brzegi,