28 czerwca 2022, Imieniny: Florentyna, Leon, Ireneusz
» Szkoła istnieje od 1991 roku. Organ prowadzący: » Stowarzyszenie Sztuka Edukacja Promocja

Modelowy Parlament Europejski 2002

W dniach 8 - 10 listopada delegacja naszej szkoły w składzie: Katarzyna Gronek, Maja Jedynak, Jan Kwieciński, Marcin Starzecki pod opieką prof. Janusza Zaporowskiego, uczestniczyła w obradach Modelowego Parlamentu Europejskiego mających miejsce w Kerkrade w Holandii. Instytucja ta została powołana w celu zapoznania młodzieży z systemem uchwalania ustaw w krajach o ustroju demokratycznym.

Każdy z członków naszej delegacji reprezentował inny kraj europejski (Francję, Niemcy, Włochy, Wielką Brytanię). Byliśmy posłami, więc mogliśmy brać udział w debatach i głosowaniach. Praca Modelowego Parlamentu Europejskiego była oparta na działalności Głównego Zgromadzenia oraz pięciu jemu podlegających komitetów:

1.      Zatrudnienia i spraw socjalnych

2.      Ochrony, spraw zagranicznych i praw człowieka 

3.      Środowiska, zdrowia publicznego i praw konsumentów

4.      Kultury, edukacji i sportu

5.      Rozwoju i współpracy

Ustawy zatwierdzone przez komitety trafiały później do Głównego Zgromadzenia, gdzie następowało ostateczne głosowanie za ich "wprowadzeniem w życie". Treść rezolucji miała nawiązywać do problemów rozpatrywanych przez dany komitet i być napisana zgodnie z obowiązującą formą.

Wyprawa do Kerkrade była dla nas przeżyciem, a udział w obradach nowym doświadczeniem. Organizowanie tego typu imprez sprzyja nie tylko poszerzaniu wiedzy politycznej, ale także stwarza możliwość spotkań między młodzieżą z różnych zakątków świata.