07 sierpnia 2020, Imieniny: Dorota, Konrad, Kajetan
» Szkoła istnieje od 1991 roku. Organ prowadzący: » Stowarzyszenie Sztuka Edukacja Promocja

Notatka prasowa

Notatka dla mmediów

Wydarzenie kulturalne
Kino Femina 
27 marca 2013                                                                                           

 

 

Kilkadziesiąt premier kinowych jednego dnia

21 Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Jerzego Grotowskiego jest organizatorem przeglądu filmów swoich uczniów i absolwentów. To wydarzenie nazwane „Filmowcy z Grotowskiego” odbędzie się w kinie Femina, 27 marca 2013 roku. Premiery kinowe będzie miało ponad 30 filmów zrealizowanych w ciągu 22 lat istnienia liceum.

Filmowcy z Grotowskiego”  to autorski pomysł szkolnej społeczności. Nasze liceum ukończyło 17 roczników, każdy z nich był inny, wszyscy byli wyjątkowi. Wiele osób skorzystało z możliwości, jaką daje szkoła w zakresie nauczania o teatrze i filmie. U nas podjęli pierwsze próby realizacji filmowych wizji i pomysłów. W szkolnej filmotece znajduje się kilkaset filmów, niektóre z nich to prawdziwe perełki.

Filmowcy z Grotowskiego” to możliwość zapoznania się ze sposobem postrzegania świata przez młodych ludzi, którzy w przyszłości mogą mieć wpływ na rozwój naszego kraju. Większość filmów była do tej pory jedynie zarchiwizowanymi szkolnymi projektami. Teraz będą miały szansę choć przez chwilę zaistnieć na kinowym ekranie, dotrzeć do większej liczby odbiorców. Zostaną zaprezentowane też prace, które absolwenci wykonali w czasie studiów, m.in. w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, która obok Akson Studio i Gutek Film objęła patronat nad przeglądem.

Filmowiec z Grotowskiego
to nie tylko uczeń lub absolwent liceum, którego patronem jest sławny reformator teatru - to ktoś, kto nie dał się zamknąć w klatce przeciętności, kto rozumie i ceni swój indywidualizm, a przede wszystkim nie obawia się  realizacji własnych pomysłów. Wśród stu takich osób jest Jan Komasa i Piotr Sobociński jr - absolwenci, którzy będą naszymi gośćmi specjalnymi. Oprócz ich filmów z czasów liceum czy szkoły filmowej zostaną zaprezentowane dzieła, które zna cała Polska: Sala Samobójców (w reżyserii Jana Komasy) – najlepszy polski film 2011 roku oraz Róża (ze zdjęciami Piotra Sobocińskiego jr.) – najlepszy polski film 2012 roku.