22 maja 2019, Imieniny: Julia, Wiesława, Helena
» Szkoła istnieje od 1991 roku. Organ prowadzący: » Stowarzyszenie Sztuka Edukacja Promocja

Włochy, czerwiec 2015

Zgodnie z naszym programem dydaktycznym klasa 2 wyjechała na kilkudniową, zagraniczną wycieczkę naukową. Tym razem była to wycieczka objazdowa po Włoszech (1-8 VI). 

1 czerwca (poniedziałek)

Odjechaliśmy z placu Bankowego kilka minut po ósmej, niestety nasz przyjazd do Grazu (referat o mieście i jego historii napisała Julia Hamerska), gdzie mieliśmy pierwszy nocleg znacznie się opóźnił, gdyż ponad trzy godziny zabrały nam korki na autostradzie. 

2 czerwca (wtorek)

Po śniadaniu wyjechaliśmy do Vicenzy (referat o mieście i jego historii wygłosiła Aniela Janowska), oglądaliśmy tam głównie budowle Andrei Palladia (referat Marka Zająca). Zwiedziliśmy Teatro Olimpico (>>> referat Wiktorii Aleksandrowicz), a przy wyjeździe z miasta podeszliśmy pod słynną  Villę Rotondę. 
Wieczorem przyjechaliśmy do Padwy (referat o mieście napisał Jędrzej Wikieł). Po zakwaterowaniu w schronisku przeszliśmy na Piazza del Santo, gdzie wysłuchaliśmy referatu Rozalii Ziołkowskiej o Bazylice św. Antoniego oraz pod pomnikiem Gattamelaty referatu Marii Ciszewskiej o Donatellu.

Po smacznej kolacji w restauracji pod bazyliką duża grupa uczniów pod opieką pana dyrektora zajrzała jeszcze do wesołego miasteczka.

3 czerwca (środa)

Rano byliśmy w Capella degli Scrovegni, gdzie oglądaliśmy freski Giotta (referat Niny Tomczyk).W drodze do Rzymu wysłuchaliśmy referatu o wiecznym mieście i jego historii, który napisała Sonia Rybicka. Joanna Roszczyk opowiedziała nam o zjednoczeniu Włoch. Późnym popołudniem dotarliśmy do Rzymu, gdzie po zakwaterowaniu w hostelu zjedliśmy kolację w miejscowej pizzerii.

 4 czerwca (czwartek)

Zwiedzanie Rzymu rozpoczęliśmy od bazyliki S. Maria Maggiore (referat Magdy Chmielowskiej). Następnie odbyliśmy spacer szlakiem starożytnym, widzieliśmy Koloseum i Forum Romanum (referat Pauliny Nabożnej), oglądaliśmy również wszystkie trzy łuki triumfalne (referat Wiktorii Aleksandrowicz).
 
Z Piazza di Campidoglio (referat Hanny Dymarskiej) zeszliśmy pod pomnik Wiktora Emanuela II (referat Jakuba Dasiewicza). Po przerwie byliśmy pod kolumną Trajana (referat Justyny Kramarz) i kościołem Il Gesù (referat Mai Dziechciarz). Następnymi punktami programu były: kościół S. Ignazio, Panteon (referat Mateusza Pruszko) i kościół S. Maria sopra Minerva (referat Leny Jaworskiej). 

O godzinie siedemnastej dotarliśmy do muzeum Villa Borghese (referaty Klementyny Gał i Antoniego Zamachowskiego). Po kolacji, którą zjedliśmy w okolicach Piazza Barberini, pojechaliśmy jeszcze na Piazza di Spagna, aby wspólnie zasiąść na Schodach Hiszpańskich.  


5 czerwca (piątek).

 Przed południem zwiedzaliśmy Muzea Watykańskie, gdzie oglądaliśmy między innymi zbiory starożytnej rzeźby, obrazy w  Pinakotece i przede wszystkim Stanze Rafaela (referat Soni Rybickiej) i Kaplicę Sykstyńską (referat Joanny Roszczyk). Mimo długiej kolejki weszliśmy do Bazyliki św. Piotra (referat Tomasza Komorskiego). 

Nasz spacer po Rzymie zakończyliśmy na Piazza Navona (referat Antoniego Zamachowskiego), tam też była przerwa i czas na najlepsze lody we Włoszech. Na koniec zajrzeliśmy do pobliskiego kościoła S. Luigi dei Francesi, aby obejrzeć obrazy Caravaggia. Wieczorem wyjechaliśmy do Rawenny.

6 czerwca (sobota)

W Rawennie (referat o mieście wygłosił Jakub Włodarski) zwiedziliśmy bazylikę San Apolinare Nuovo (referat Justyny Kramarz), byliśmy na grobie Dantego (referat Wiktorii Aleksandrowicz), w baptysterium Ortodoksów (referat Aleksandry Lasoty) i przede wszystkim w Mauzoleum Galii Placydii i  kościele San Vitale, o którym opowiedziały tegoroczne maturzystki Julia Antos i Weronika Wysińska. 
Pożegnalny włoski obiad zjedliśmy w restauracji, właśnie obok San Vitale.

7 czerwca (niedziela)

Nocowaliśmy w tym samym hotelu w Grazu. Po śniadaniu wyjechaliśmy do Wiednia. Odwiedziliśmy Kunsthistorisches Museum, a po przerwie Pawilon Secesji (referat Leny Jaworskiej) i kościół Karola Boromeusza (referat Magdy Chmielowskiej). 

Spacer po Starym Mieście, gdzie m.in. byliśmy w katedrze św. Stefana (referat Niny Tomczyk) zakończyła pożegnalna kolacja w stylu wiedeńskim. O dwudziestej drugiej trzy wyruszyliśmy do Polski.

8 czerwca (poniedziałek)

Do Warszawy przyjechaliśmy na plac Bankowy o godzinie siódmej trzydzieści.

Więcej zdjęć z wycieczki (1-8.06) znajdziesz na >>> Facebooku.

Jak zwykle przewodnikami na wycieczce byli uczniowie – każdy wygłosił przygotowany wcześniej referat dotyczący zwiedzanego obiektu, miejsca, kontekstu historycznego, literackiego lub geograficznego. W wycieczce, poza uczniami klas 1 i 2 z 21 SLO, brali także udział uczniowie innych szkół, rodzice, zaprzyjaźnieni historycy sztuki i nauczyciele.

Opieka merytoryczna – Krystyna Kubalska-Sulkiewicz (historia sztuki), opieka wychowawcza – Ewa Kretkowska, pilotka – Aleksandra Weyssenhoff, kierownik wycieczki – Włodzimierz Taboryski.