19 listopada 2019, Imieniny: Elżbieta, Seweryn, Paweł
» Szkoła istnieje od 1991 roku. Organ prowadzący: » Stowarzyszenie Sztuka Edukacja Promocja

Wrocław 2006

W tym roku tradycyjna wycieczka klas pierwszych wyruszyła prosto ze szkolnego pikniku w Zaścianku Babie Lato. Pojechaliśmy autokarem do Wrocławia, gdzie zamieszkaliśmy w hotelu „Piast”. Opiekunami wycieczki byli: Krystyna Kubalska-Sulkiewicz, Janusz Zaporowski, Michał Grzegorek.

W niedzielę oglądaliśmy Panoramę Racławicką (referat na temat bitwy Paweł Pejski) i zbiory sztuki śląskiej w Muzeum Narodowym. Potem pojechaliśmy zwiedzić tereny dawnej wystawy ziem odzyskanych ze słynną Halą Ludową. Po obiedzie byliśmy na rynku Starego Miasta (referat o ratuszu Ani Karpińskiej).

W poniedziałek po śniadaniu rozpoczęliśmy objazd po Dolnym Śląsku (referat o środowisku przyrodniczym – Justyna Kłopotowska, o historii Wrocławia – Oliwia Rogalska, o Wrocławiu na tle miast Polski – Jakub Sadurski). Byliśmy w Środzie Śląskiej (referat Kasi Wójcik i Emilii Polanowskiej), w klasztorze pocysterskim w Lubiążu (referat Kai Kulinicz), oglądaliśmy ruiny zamku w Prochowicach (referat Bartka Zabielskiego), zamek w Legnicy (referat Patryka Szaca) i kościół śś. Piotra i Pawła (referat Rafała Maciejowskiego), kościół w Legnickim Polu (referat Arniki Połaskiej, o bitwie Aleksander Mróz), kościół Pokoju w Jaworze (referat Idy Baprawskiej), kościół w Strzegomiu (referat Moniki Załęckiej). Z powodu braku czasu nie dotarliśmy do Bolkowa, ale wysłuchaliśmy referatu Łukasza Pastewki oraz do Świdnicy (referat  przygotowały: Ania Rąpała i Tosia Łukasiewicz).

We wtorek zwiedzanie rozpoczęliśmy od Ostrowa Tumskiego, gdzie zwiedziliśmy katedrę (referat Małgosi Grąbczewskiej i Zuzanny Coganianu) i wjechaliśmy nawet na wieżę, aby obejrzeć panoramę Wrocławia. Kolejnym punktem programu był gmach uniwersytetu i słynna Aula Leopoldina (referat Sandry Kukiełki), a następnie byliśmy w kościele św. Elżbiety (referat Joanny Wroczyńskiej). Wysłuchaliśmy również referatów o Jerzym Grotowskim, jego realizacjach oraz o wrocławskim Ośrodku Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych – Sandra Kukiełka, Klaudia Grzelak, Sandra Sierański, Igor Cichocki). Po południu z Warszawy przyjechał pan dyrektor Włodzimierz Taboryski z grupą uczniów klas drugich 21 SLO, którzy wraz z uczniami klas pierwszych wzięli udział po południu w warsztatach teatralnych.

W środę wszyscy uczestnicy wycieczki byli obecni na sesji naukowej w Ośrodku Grotowskiego i na Uniwersytecie Wrocławskim. Wieczorem wróciliśmy do Warszawy.