Klasa 3 na wycieczce naukowej w Krakowie

13.10.2023

W dniach 11–13 października, korzystając z ostatnich ciepłych dni tegorocznej jesieni, klasa 3 była na wycieczce naukowej w Krakowie. Opiekę sprawowały panie Beata Ferreras (nauczycielka historii, wychowawczyni) oraz Anna Wigura (nauczycielka historii sztuki, autorka programu wyjazdu). W Krakowie uczniowie i uczennice zgłębiali wiedzę, odwiedzając miejsca związane z historią oraz sztuką m. in. rynek, kościół Mariacki, wzgórze wawelskie, Kazimierz i Podgórze, Muzeum Fotografii, Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK), Cricotekę, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego i Muzeum Krakowa, gdzie obejrzeli wystawę poświęconą Włodzimierzowi Tetmajerowi. Nie zabrakło również wizyty w teatrze – spektakl Thomasa Bernharda „Rodzeństwo” w reżyserii Krystiana Lupy – a także spontanicznego udziału w koncercie w ramach Kraków Jazz Week 2023: Jazz Juniors i Seifert Jazz Days. To wszystko zaledwie w trzy dni.

Choć animozje między Jerzym Grotowskim i Tadeuszem Kantorem są legendarne, nigdy nie odmawiamy wielkości temu drugiemu, dlatego stałym punktem naszych szkolnych wycieczek do Krakowa jest zwiedzanie Cricoteki. W tym roku mieliśmy wyjątkową okazję posłuchać artysty, aktora współpracującego z Kantorem, a obecnie pracownika Archiwum i Zbiorów bibliotecznych Cricoteki – Bogdana Renczyńskiego.

Renczyński wystąpił w słynnych spektaklach takich jak: „Umarła klasa”, „Niech sczezną artyści”, „Wielopole, Wielopole”, „Nigdy tu już nie powrócę” i „Dziś są moje urodziny”. Z Kantorem zetknął się jako student aktorstwa i spotkanie to odmieniło całkowicie nie tylko jego drogę twórczą, ale przede wszystkim myślenie o sztuce w ogóle.

Było intensywnie, było naukowo, było tradycyjnie (samodzielnie przygotowywane kolacje i uczniowskie referaty).