Klasa 2 na wycieczce naukowej w Krakowie

13.11.2023

W tym roku szkolnym wyjątkowo aż dwie klasy odwiedziły Kraków. Najpierw w dawnej stolicy Polski bawiła klasa trzecia, a w dniach 10-12 listopada klasa druga, pod opieką wychowawców: pani Katarzyny Witkowskiej i pana Wojciecha Antosika oraz nauczycielki historii sztuki pani Anny Wigury. Pani Wigura tak jak poprzednio opracowała również plan całej wyprawy.

Wycieczka naukowa trwała trzy dni. W jej trakcie uczennice i uczniowie odwiedziły i odwiedzili m. in. Muzeum Fotografii, Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Narodowe (Galeria Sztuki XX i XXI wieku), Muzeum Stanisława Wyspiańskiego oraz Cricotekę. Spacerowały i spacerowali uliczkami Kazimierza i Podgórza, oglądały i oglądali kościoły franciszkanów, św. św. Piotra i Pawła, Mariacki, a także inne obiekty w okolicach Rynku. Oczywiście nie zabrakło wyprawy na Wawel. Stałym punktem wycieczek szkolnych jest wizyta w teatrze – tym razem był to Stary Teatr, a oglądanym spektaklem „Trąbka do słuchania” w reżyserii Agnieszki Glińskiej.

Obcowanie ze sztuką ma wiele wymiarów. Jednym z nich jest rozwijanie wrażliwości – kształtowanie umiejętności dostrzegania form i kolorów nie tylko w obiektach muzealnych, ale też otaczającej nas rzeczywistości. Zadanie związane z takim podwójnym spojrzeniem: na dzieło i na świat poza jego ramami na wycieczce w Krakowie miała klasa 2. Oto przykładowe realizacje.