Wycieczka naukowa klas 1 do Trójmiasta

10.05.2024

Od 7 do 9 maja klasa 1 Aa i klasa 1 Asteri były na swoim pierwszym wyjeździe naukowym w Trójmieście. Autorką programu była pani Anna Wigura, nauczycielka historii sztuki. Opiekę sprawowały wychowawczynie obu klas Luiza Miąskiewicz (Aa) i Anna Wigura (Asteri) oraz ucząca obie klasy matematyki Joanna Janiak.

Plan wycieczki obejmował poznawanie odległej przeszłości, czyli zwiedzanie Muzeum Narodowego Oddziału Sztuki Dawnej, gdzie podziwialiśmy na własne oczy obraz Hansa Memlinga (a mieliśmy 30 kwietnia trzy godziny zajęć gościnnych dotyczących tego dzieła) i oglądaliśmy wystawę „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki”, wizyty w kościele Mariackim i Ratuszu Głównego Miasta. Obcowaliśmy też ze sztuką współczesną za sprawą wystawy w Galerii sztuki miejskiej Layup i spektaklu pt. „Inteligenci” w Teatrze Wybrzeże. Unikalne połączenie tradycji i nowoczesności poznaliśmy dzięki Gdańskiemu Teatrowi Szekspirowskiemu. A historię XX wieku zgłębialiśmy w Muzeum II Wojny Światowej i Europejskim Centrum Solidarności. W czasie wypełnionym pracą indywidualną, lekcjami muzealnymi i warsztatami znalazła się również chwila na wizytę na sopockim molo, a także zjedzenie gofrów na plaży.

Szkolne wyjazdy to niepowtarzalna okazja do zgłębiania wiedzy o miejscu, w którym się znaleźliśmy, jego specyfice i historii. Równie ważnym elementem jest możliwość poznania siebie i innych w nowych, odmiennych od rzeczywistości szkolnej sytuacjach.

(fot. kadra)