Zajęcia na Wydziale Archeologii UW

08.05.2024

8 maja, gdy w szkole odbywał się egzamin maturalny z matematyki, klasy druga i trzecia uczestniczyły w zajęciach na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadziła je dr hab. Agata Ulanowska pracująca w Katedrze Archeologii Egejskiej i Włókiennictwa oraz Laboratorium Archeologicznych Analiz Specjalistycznych. W trakcie wykładu wysłuchaliśmy informacji na temat specyfiki pracy archeologa, a także dowiedzieliśmy się: od kiedy ubierają się ludzie? Kiedy i jak zaczęli wytwarzać tkaniny? Jakie są rodzaje tkanin i jak się je uzyskuje?

A na tym nie koniec. Czekały nas również zajęcia praktyczne, w trakcie których dotykaliśmy wełny, jedwabnika, nici wytwarzanych z jelit zwierząt oraz wydobywaliśmy nici z łodyg lnu. Ręcznie wytwarzaliśmy sznurek, przędliśmy i tkaliśmy, by następnie przejść od tych tradycyjnych metod do najnowszej technologii, która pozwoliła nam zbadać strukturę materiałów naszych ubrań.

Opieka: Beata Jaskłowska-Ferreras, Marianna Guzek