06.06.2024

W czwartek 6 czerwca klasy pierwsze uczestniczyły w spotkaniu z panem Adamem Guzkiem, specjalistą od bezpieczeństwa w sieci.

Wiemy, że w internecie nic nie ginie, znamy również ogólne zasady zachowania obowiązujące w świecie wirtualnym. W trakcie wykładu przyjrzeliśmy się zagrożeniom, o których powszechnie raczej się nie mówi – nasz gość m.in. pokazał, jak działa keylogger, czyli malutkie urządzenie podpinane do portu USB, które zapisuje wszystko, co użytkownik wpisuje na klawiaturze – od razu otrzymuje się powiadomienie w specjalnej aplikacji na telefon. Zobaczyliśmy też użycie klawiatury USB, która po podłączeniu do komputera automatycznie wykonuje zapisaną wcześniej komendę. Pół biedy, jak jest to wylogowanie użytkownika. Gorzej, gdy mamy do czynienia z kopiowaniem lub niszczeniem danych.

Innym tematem poruszonym w trakcie wykładu były potencjalne korzyści i zagrożenia płynące ze strony coraz bardziej rozwijanej sztucznej inteligencji. Podrabianie głosu i obrazu jest ciekawym narzędziem, ale kolejnym, które mogą wykorzystać oszuści – trzeba więc uważać, zachować spokój i potwierdzać informacje uzyskane w podejrzanym emailu lub z nietypowego połączenia komórkowego – nawet gdy wydaje się, że rozmawiamy z kimś z rodziny.

Serdecznie dziękujemy za ciekawe spotkanie!