Program nauczania wiedzy o teatrze i filmie w naszym liceum jest realizowany od powstania szkoły (1991 r.), stanowi uzupełnienie i rozszerzenie przedmiotów humanistycznych, zwłaszcza języka polskiego. Zajęcia mają charakter warsztatów i prezentacji multimedialnych.
Szkoła regularnie organizuje grupowe wyjścia do warszawskich teatrów, czasem do kina. W czasie wycieczek krajowych i zagranicznych uczennice i uczniowie przygotowują referaty o dorobku teatralnym i filmowym odwiedzanych miejsc, na wycieczkach krajowych staramy się odwiedzać lokalne teatry jako widzowie.
TEATR, czyli sztuka zespołowego konstruowania sytuacji lirycznych
W realizowanym programie teatralnym najwięcej czasu poświęcam na pokazanie procesu rozwoju formy teatru europejskiego. Omawiamy język sztuki teatralnej, sposoby pracy nad spektaklem, rolę tekstu (dramatu, egzemplarza), muzyki, scenografii, funkcjonowanie teatru jako instytucji. Program skoordynowany jest z programem języka polskiego. Przygotowujemy także małe formy teatralne i poznajemy aktorskie techniki pracy nad tekstem.
FILM, czyli X Muza albo fabryka snów
W realizowanym programie najwięcej czasu poświęcamy na poznanie języka sztuki filmowej (teoretycznie i praktycznie), poznajemy konkretne realizacje z historii filmu. Uczniowie samodzielnie przygotowują etiudy filmowe.
W klasie drugiej przedmiot jest realizowany w formie projektu klasowego. Elementem programu edukacji filmowej jest również organizowanie filmowych sesji naukowych, szkolnych przeglądów i konkursów.